آموزش, پکیج

استانداردهای نصب پکیج

استانداردهای نصب پکیج

مهمترین استانداردهای نصب پکیج ، برخورداری از دودکش می باشد، محلی که قرار است که در آنجا نصب شود حتماً باید دارای دودکش باشد. مساحت محل نصب باید با ظرفیت دستگاه متناسب باشد در واقع به ازای هر کیلو وات توان پکیج به میزان یک متر مکعب فضا نیاز دارید. به طور مثال دستگاهی که ۲۴ کیلو وات توان دارد باید به اندازه ۲۴ متر مکعب فضا برای آن در نظر گرفته شود.

دقت داشته باشید که اگر فضایی که برای نصب پکیج در نظر گرفته‌اید از میزان مورد نیاز پکیج کمتر باشد، می بایست فضای محل نصب پکیج را با فضای آزاد و اتاق مجاور ارتباط داد که این کار را می توان بوسیله برش دادن بالا و پایین درب اتاق حدالامکان به اندازه 5 سانتی متر و یا با استفاده از هواکش های مشبک در پایین و بالای درب فضای محل نصب پکیج را به اتاق های مجاور به صورت دائمی مرتبط کرد. همچنین اگر فضای لازم برای پکیج در نظر گرفته نشود در هنگام سرویس و تعمیر پکیج فرد سرویسکار و تعمیرکار پکیج به راحتی قادر به سرویس دستگاه نمی باشد.

 

شرایط محل نصب پکیج

 

استاندارد های پکیج (شوفاژ )دیواری

   حجم فضای محل نصب پكيج (شوفاژ) ديواري بایستی دارای شرایط زیر باشد:

  • محل نصب دستگاه بایستی کلیه شرایط مورد نیاز دودکش را دارا باشند .
  • به ازاء هر کیلو وات توان دستگاه نیاز به 1 متر مکعب فضا است.

به عنوان نمونه دستگاهی که 24 کیلو وات توان دارد به 24 متر مکعب فضا نیاز دارد. در صورتی که حجم محل نصب دستگاه کمتر از حد مورد نیاز دستگاه باشد، بایستی فضای محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور و یا فضای آزاد ارتباط داد که می توان بوسیله بریدن بالا و پایین درب اتاق به اندازه 5 سانتیمتر و یا قراردادن هواکش های مشبک در بالا و پایین درب فضای محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور به صورت دائماً باز ارتباط داد.

نکته کلیدی: چنانچه فضای محل نصب دستگاه کمتر از حد مورد نیاز دستگاه باشد و نیاز بود که فضای محل نصب دستگاه به اتاق مجاور و یا هوای آزاد ارتباط داده شود حتماً باید نوع ارتباط دائماً باز باشد. مثلا نمی توان از پنجره های قابل باز و بسته شدن و یا فن استفاده نمود، چون ممکن است که پنجره بدلیلی بسته شود و یا فن خراب شود و اکسیژن اتاق توسط دستگاه مصرف شده و باعث خفگی افرادی که در آن اتاق هستند بشود. اکسیژن موردنیاز دستگاه:

علاوه بر اینکه به ازاء هر کیلو وات توان دستگاه به 1 متر مکعب فضا نیاز می باشد، فضای اتاق محل نصب دستگاه نیز بایستی به محیط هوای آزاد بیرون از اتاق محل نصب دستگاه یک دریچه یا پنجره دائماً باز ارتباط داشته باشد تا اکسیژن مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون از اتاق محل نصب دستگاه تامین گردیده و هم در صورت نشتی احتمالی، گاز در محیط اتاق جمع نشود.

برخی از مواردی که در نصب پکیج باید حتما رعایت شود به شرح زیر است:

-به دلیل احتمال بالای وجود خاک و ذرات دیگر در داخل لوله کشی ساختمان نوساز توصیه میشود قبل از نصب پکیج دیواری درون شبکه لوله کشی را طبق استاندارد های شرکت سازنده دستگاه شستشو دهید.

-از مطابقت محل قرارگیری دستگاه با شرایط و ضوابط واستاندارد های ملی اطمینان حاصل کنید.

-برای سهولت سرویس و کاربرد دستگاه در مسیر های زیر شیر آب نصب نمایید:

1-لوله ی رفت رادیاتورها

2-لوله برگشت رادیاتورها

3-لوله اب سرد ورودی

-قطع جریان سریع گاز یکی از عوامل مهم در نصب پکیج میباشد و وجود شیر قطع جریان گاز در نزدیکترین نقطه به دستگاه ضروری است.

-توجه داشته باشید که شیر گاز این دستگاه به هیچ وجه نباید با وسایل دیگر مشترک باشد.

-استفاده از لوله های خرطومی یا شلنگ های فشار ضعیف برای اتصالات دستگاه اکیدا ممنوع است.

-هرگونه تغییر و تبدیل در دستگاه واجزا آن و استفاده های غیر متداول از دستگاه باید با اطلاع و تایید شرکت سازنده صورت بپزیرد.

-رعایت ارتفاع مناسب برای دودکش حداقل 4متر به علاوه نصب کلاهک H در خروجی دودکش ضروری است.

-دستگاه های پکیج با مصارف گاز طبیعی برای فشار 178میلی متر مکعب آب طراحی گشته و مناسب است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *