آموزش, تصفیه آب

ممبران فیلمتک

ممبران فیلمتک

در انواع ممبران فیلمتک دو گروه عمده ی ممبران های SW و BW وجود دارد. معیار انتخاب نوع ممبران از بین این دو گروه، میزان شوری آب یا TDS (Total Dissolved Solids) است که نشان دهنده مجموع یون های محلول در آب می باشد.  ممبران های BW برای آب های لب شور با TDS زیر 10000 میلی گرم در لیتر مورد استفاده قرار میگیرند.

در صورتی که آب دریا دارای TDS بالای 10000 میلی گرم در لیتر بوده و برای تصفیه آن باید از ممبران های تصفیه آب دریا (SW) استفاده کرد. همچنین در لیست ممبران های موجود میتوان ممبران هایی را مشاهده کرد که با TW شروع شده اند و نشانگر ممبران هایی هستند که خوراک ورودی به آن ها آب لوله کشی (Tap water) می باشد.

ویژگی های فنی ممبران فیلمتک(FilmTec)

ممبران های فیلمتک (FilmTec) در دو گروه آب شور و دریایی با ویژگی های فنی متفاوتی برای مصارف مختلف تولید می شوند. تقسیم بندی ممبران ها در گروه های مختلف بر مبنای ویژگی های فنی مشابه، انتخاب ممبران مناسب را برای طراحان آسان تر می کند.

این ویژگی ها بسته به نوع آب خام و شرایط عملیاتی مختلف تعیین شده و انتخاب صحیح نوع ممبران بر اساس آن موجب بهبود کارایی سیستم می شود.

FR – ممبران های مقاوم در برابر فولینگ(Fouling Resistant)

زمانی که آب ورودی دارای پتانسیل زیادی برای ایجاد فولینگ بیولوژیکی در سیستم غشایی باشد، کاربرد ممبران های دارای این کد به وضوح مشخص می شود. این نوع ممبران ها در برابر رسوب و ایجاد گرفتگی بیولوژیکی نسبت به مدل های دیگر، مقاومت بالاتری دارند.

 

غشاهای RO کامپوزیت لایه نازک پلی آمید (TFC) مدتهاست که بازار ممبرانهای صنعتی را تسخیر کرده اند. بسیاری از مطالعات در مورد بهبود عملکرد ضد رسوب غشای RO با ترکیب مواد جدید بر روی لایه های نازک پلی آمید انجام شده است.

هم گام با پژوهش های انجام شده در سال‌های اخیر، انواع مختلفی از مواد جدید به عنوان مکمل‌های بالقوه یا حتی جایگزین‌های غشاهای TFC کنونی مانند گرافن نانومتخلخل، نانولوله‌های کربنی (CNTs)، مواد زویتریونی، نانوذرات اکسید فلزی و غیره در حال آزمایش و توسعه برای کاهش رسوب گذاری در ممبران ها هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *