آموزش, تصفیه آب

کلر و مضرات آن

کلر و مضرات آن

کلر و مضرات آن خطر جدی و واقعی برای سلامت بدن دارد.امروزه به خاطر استعمال همگانی کلر برای ضد عفونی کردن آبها،واژه کلر زنی مترادف با ضد عفونی است.اما باید توجه داشت که هر چند کلرجزء مواد ضد عفونی کننده به حساب می آید.اما همواره به عنوان ضد عفونی کننده مصرف نمی شودیکی از عمده ترین و بحث بر انگیز ترین راههای ورود کلر به بدن دوش گرفتن است شاید اثرات زیانبار آن از نوشیدن آب کلرزده شده بیشتر است تحقیقات و مستندات نشان داده که بدن در طی یک دوش 10 دقیقه ای مواد شیمیایی بیشتری نسبت به نوشیدن 1 گالن از همان آب جذب می کند. مطالعات نشان می دهد که حداکثر زیان ما در برابر کلر ، به علت استنشاق بخار و جذب پوستی به هنگام دوش گرفتن است که از آن جمله می توان به سلامت سینه ، سرطان مثانه ، آسم و بسیاری بیماریهای دیگر اشاره کرد .

یک دوش گرم تخلخل های پوست را باز می کند و اجازه می دهد کلر و دیگر مواد شیمیایی نسبت به آب شیر باشد،به علت این واقعیت که کلر و دیگر مواد شیمیایی سریعتر و با یک درجه حرارت کمتر از آب تبخیر می شوند ، استنشاق وسیله بسیار زیانبار از نوشیدن

است ، زیرا گاز کلر ( کلروفرم) که ما استنشاق می کنیم مستقیما به داخل جریان خون می رود . وقتی ما آب آلوده می نوشیم سم ها تا حدی در کلیه ها و دستگاه گوارشمان فیلتر می شوند . ولی کلری که از راه تنفس وارد بدن می شود تا رسیدن به ریه ها هیچ گونه فیلتری نمی شود . معلوم شده بخارات کلر یک تحریک کننده قوی بافت حساس و معابر برونشی داخل ریه هایمان هستند . در جنگ جهانی دوم با استفاده از این مطلب از کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی استفاده می شد . استنشاق کلر یکی از علتهای آسم و برونشیت (به ویژه در کودکان) که در دو دهه ی اخیر تا سیصد درصد افزایش یافته است.

چگونگی حذف کلر آزاد از آب

با توجه به اینکه کلر این ماده میکروب کش به طور طبیعی بر حیات موجودات زنده اثر منفی می گذارد ، مقدار کلر موجود در آب که جهت ضد عفونی به کار می رود ، بر روی پوست و همچنین پیاز موی انسان تاثیر نا مطلوبی می گذارد.بنابراین چنانچه بتوانیم کلر محلول در آب را هنگام شستشوی مو از بین ببریم در واقع توانسته ایم به طور طبیعی از بسیلری از ناراحتی های پوستی یا موی سر جلوگیری کنیم.دستگاه کلر گیر به همین منظور طراحی شده است . کلر به دلیل اینکه یک غیر فلز قوی و در جدول مندلیف در گروه هالوژنها بعد از فلور قرار دارد و مدار آخر این عنصر دارای 7 الکترون است و میل ترکیبی برای گرفتن یک الکترون دارد بنابراین میل ترکیبی شدیدی با فلزات دارد . در داخل کارتریج ترکیب فلزی قرار دارد که هنگام عبور آب از این فیلتر ترکیب کلر با این فلزات منجر به تولید کلرید فلز (نمک فلز) شده و در واقع تاثیر کلر خنثی می شود.در داخل این کارتریج ماده دیگری به نام بلور کوارتز قرار دارد که باعث کم شدن کشش سطحی آب شده و این عمل باعث زیاد شدن کف مواد شوینده مانند صابون و شامپو می شود . دستگاه کلر گیر با از بین بردن بیش از 90% کلر موجود در اّب شادابی پوست شما را افزایش داده و موهای حالت پذیر را برای شما به ارمغان می آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *