آموزش, تصفیه آب

عیب یابی دستگاه تصفیه آب

عیب یابی دستگاه تصفیه آب

در اینجا به عیب یابی دستگاه تصفیه آب پرداخته ایم .مراحل را با دقت مطالعه کنید تا مشگل رفع شود

۱. اگر فشار روی گیج کمتر از ۵۰psi باشد، چند احتمال وجود دارد که برای عیب یابی تصفیه آب خانگی خود، این مراحل را مطالعه نمایید:

 • احتمال دارد جریان فاضلاب بسیار بیشتر از جریان استاندارد باشد. یا قطعه محدود کننده فاضلاب، نصب نشده و یا خراب باشد.
  لوله ای از دستگاه تصفیه آب که به فاضلاب متصل شده را خارج نمایید. مقدار آب خروجی از این لوله در زمانی که دستگاه در حال کار است، یک آب نسبتا با فشار می باشد. مسیر این لوله را با خم کردن آن مسدود کنید. 

  • در این حالت باید فشار گیج به بالای ۱۰۰psi رسیده، مقدار آب خروجی افزایش یابد و به مقدار نرمال برسد. اگر این اتفاق صورت گرفت، دستگاه شما، یا محدود کننده فاضلاب ندارد و یا خراب شده و باید جایگزین گردد.
  • اگر مقدار فشار گیج کمی افزایش یافت (کمتر از ۱۰۰psi) و مقدار خروجی آب تغییری نکرد، دستگاه، فشار لازم را تامین نمی کند.
  • اگر مقدار فشار گیج افزایش یافت و به بالای ۱۰۰psi رسید، ولی مقدار خروجی آب تغییری نکرد، تولید آب ممبران کم شده است.
 • احتمال دارد میزان فشار و حجم آب ورودی به دستگاه تصفیه آب، بسیار پایین باشد و چون مقدار آن کم است، فشار بالا نمی رود و طبیعتا میزان خروجی نیز بسیار کم خواهد بود. در این حالت لوله فاضلاب دستگاه تصفیه آب را خم کنید تا مسیر فاضلاب مسدود شود. چنانچه میزان فشار و همچنین میزان آب تولیدی دستگاه افزایش یابد، می تواند نشانه ی همین موضوع باشد.
 • احتمال دارد آب ورودی به دستگاه از فشار مناسبی برخوردار باشد، اما در حین عبور از فیلترها و شیر برقی و اتصالات، دچار افت فشار شده و زمانی که به پمپ می رسد، فشار کمی داشته باشد. بهتر است از فیلتر اول و اتصالات آن، مرحله به مرحله آنها را باز کرده و میزان فشار آب را چک کنید . اگر در جایی متوجه افت فشار شدید، مشکل را برطرف نمایید. گاهی اوقات شیر برقی می تواند عامل این اتفاق باشد و مسیر آب را به درستی باز نکند که در چنین صورتی باید تعویض شود. همچنین فیلتر مرحله ۲، گاهی افت فشار را ایجاد می کند که با باز کردن فیلتر و تکان دادن آن احتمالا مشکل بر طرف شده و می توانید مجددا آن را در سیستم قرار دهید.

۲. چنانچه فشار روی گیج بیشتر از ۵۰psi باشد و میزان تولید دستگاه بسیار کم یا صفر است، احتمالا مشکلی در تولید فیلتر ممبران دستگاه وجود دارد که باید این فیلتر را بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید.

روشن نشدن دستگاه تصفیه آب

در قدم اول از خاموش بودن دستگاه، اطمینان حاصل نمایید. گاهی دستگاه روشن است، اما بسیار کم صدا. شیر برداشت را باز کرده و پمپ را لمس کنید. در صورتی که نه آبی خارج می شود و نه حرکتی در پمپ احساس می شود، پس دستگاه واقعا خاموش می باشد. جهت عیب یابی تصفیه آب خانگی خود، موارد زیر را مرحله به مرحله پیش ببرید.

بررسی کنید که اتصال برق و آب ورودی به دستگاه وجود داشته باشد. در صورتی که برق وصل ولی آب ورودی قطع باشد و بالعکس، دستگاه روشن نمی شود. چنانچه آب یا برق ورودی مشکل داشتند، ابتدا مشکل آنها را رفع نمایید، اما اگر آب و برق ورودی مشکلی نداشتند، سوکت ترانس و سوکت پمپ را خارج کرده و مستقیم به یکدیگر وصل کنید.

در صورتی که پمپ کار کند، احتمال دارد:

 • سنسور LP و یا سنسور HP خراب باشند
 • فشار آب ورودی به دستگاه از حد مجاز پایین تر باشد.
 • سوکت های دیگر به درستی در جای خود قرار نگرفته باشند.
 • جایی از سیم کشی قطع باشد .

چنانچه پمپ کار نکند، امکان این هست که:

 • برق در پریز وجود ندارد.
 • ترانس سوخته باشد.
 •  پمپ یا جام کرده است.

اگر مشکل از ترانس و برق نبوده و شما مطمئن هستید که مشکل از پمپ می باشد، بهتر است کلگی پمپ را باز کرده و دوباره امتحان کنید. در صورتی که باز هم پمپ کار نکرد، آن را به یک تعمیر کار موتور نشان دهید.

پیدایش رسوب در ظروفی مانند کتری

 

دستگاه تصفیه آب به هیچ عنوان نباید اثری از رسوب به جای بگذارد. اگر این چنین است، بدون شک مشکلی وجود دارد. برای عیب یابی تصفیه آب خانگی خود، نیاز به دستگاه سختی سنج TDS می باشد تا سختی آب را بررسی کند. TDS آب تصفیه نباید بیشتر از ۱۵۰ شود. در صورتی که بیشتر باشد، ایجاد رسوب طبیعی است و باید TDS را کاهش دهیم. برای فهمیدن مقدار TDS، شیر مخزن را ببندید و شیر برداشت را باز کنید، تا دستگاه در حال کار باشد. سپس، از خروجی ممبران سختی آب را بررسی کنید.

اگر سختی آب این نقطه بیشتر از ۱۵۰ppm بود:

 • احتمال دارد فیلتر ممبران به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد. ممبران را خارج و روی لوله انتهای ممبران کمی تفلون بزنید. سپس ممبران را به درستی و با دقت جا بزنید. بار دیگر سختی آب را بررسی کرده و اگر در آن تغییری ایجاد نشده بود، مراحل بعد را مطالعه فرمایید.
 • بررسی کنید TDS آب ورودی به دستگاه تصفیه آب چقدر می باشد. اگر TDS آب منطقه شما بیشتر از ۱۰۰۰ باشد، قدرت دستگاه تصفیه آب محدود می شود و نمی تواند بیشتر از این آب را تصفیه کند.
 • اگر موارد بالا بی تاثیر بود، بنابراین فیلتر ممبراین خراب است و باید تعویض گردد.

در صورتی که سختی آب کم تر از ۱۵۰ppm بود:

 • بررسی کنید که شیر میکس بسته باشد. باز بودن شیر میکس، مقداری از آب لوله با سختی بالا را با آب تصفیه شده ترکیب کرده و باعث بالا رفتن سختی آب می شود. احتمال دارد این شیر به درستی تنظیم نشده و میزان زیادی از آب را با آب لوله کشی شهری ترکیب می کند که سبب افزایش TDS و ایجاد رسوب خواهد شد. توجه نمایید که گاهی ممکن است مغزی شیر خراب شده باشد و علارغم بسته بودن شیر، آب را از خود عبور دهد.
 • احتمال دارد قطعه چهار راهی خراب است. این قطعه را به طور موقت از مدار خارج کرده و لوله ها را مستقیم به یکدیگر متصل کنید. بعد از گذشت چند دقیقه از کار کردن دستگاه، سختی آب خروجی را بررسی نمایید. اگر سختی آب کاهش یافته بود، بنابراین مشکل از قطعه چهار راهی می‌باشد. چهار راهی درون خود یک دیافراگم دارد که بین آب لوله کشی و آب تصفیه قرار می‌گیرد. گاهی این دیافراگم سوراخ شده و آب لوله کشی به درون آب تصفیه وارد می شود. می توان آن را تعویض و یا با شیر برقی جایگزین کرد

شوری آب دستگاه تصفیه

معمولا این اتفاق در اثر خرابی فیلتر ممبران رخ می دهد، اما برای بررسی و عیب یابی تصفیه آب خانگی خود، توصیه می کنیم این مطلب را مطالعه فرمایید. در صورتی که دستگاه سختی سنج در اختیار دارید، سختی آب را بررسی کنید. اگر سختی آب بالاتر از ۱۵۰ باشد، شما می توانید با تنظیم شیر میکس، سختی آب را پایین آورید تا طعم آب اصلاح شود. چنانچه موفق به تنظیم نشدید و یا دستگاه سختی سنج ندارید، مراحل زیر را دنبال نمایید.

 • بررسی کنید که شیر میکس باز نباشد. به وسیله این شیر، میزان سختی آب دستگاه تصفیه آب، قابل کنترل است. اگر شیر میکس کاملا بسته باشد، دستگاه، آب را با سختی پایین تولید و اگر باز باشد، سختی آب بالا می رود و به طعم آب لوله کشی نزدیک خواهد شد.
 • چنانچه دستگاه شما دارای چهار راهی است، امکان دارد که این قطعه خراب شده باشد. درون چهار راهی، آب تصفیه شده و آب لوله در کنار هم قرار می گیرند و تنها یک دیافراگم در میان این دو، باعث جدایی آنها از هم می شود. گاهی اوقات دیافراگم پاره و یا آب بندی آن خراب شده و آب دو طرف با هم مخلوط می گردد که سبب تغییر طعم آب تصفیه خواهد شد.
 • احتمال دارد ممبران به درستی در جای خود قرار نگرفته و یا اصلا ممبران درون هوزینگ قرار داده نشده است. این امکان هم وجود دارد که اورینگ های ته ممبران از جای خود خارج و یا پاره شده باشند، یا این که محل قرار گیری اورینگ ها در ته هوزینگ ممبران خراب شده باشد. توصیه می کنیم ممبران را خارج و موارد ذکر شده را کنترل نمایید.

طعم تلخ آب تصفیه

تلخی آب به علت کمبود املاح مفید در آب است که این موضوع برای سلامتی بدن انسان نیز مضر می باشد. برای حل این مشکل، در صورت امکان، از فیلتر مینرال که وظیفه ی اضافه کردن املاح مفید به آب را دارد، استفاده نمایید. اگر چنین امکانی میسر نیست، می توانید کمی شیر میکس را باز کنید تا مقداری آب با املاح بالا را با آب تصفیه مخلوط کند. با این روش، به آب، مقدار کمی املاح افزوده می شود و تلخی طعم آب از بین می رود.

افت فشار آب خروجی و نحوه پر کردن باد مخزن

دلیل اصلی افت فشار آب، کم شدن باد مخزن است. معمولا در مخازن، از یک دیافراگرم در وسط مخزن استفاده شده که آن را به ۲ قسمت تقسیم می کند.

 • بخش ذخیره آب
 • بخش هوای فشرده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *