آموزش, تصفیه آب

آب سالم

آب سالم

ویژگی های آب سالم از جمله مواردی است که هنگام مصرف آن باید بدانیم. چرا که بیشترین استفاده را در طول شبانه روز از این ماده داریم. به همین دلیل باید مطمئن شویم آبی سالم را استفاده می کنیم. در غیر این صورت می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به بدن ما وارد کند.
می دانیم عدم برخورداری از آب سالم، مانع از پیشرفت کشورهای بسیاری شده است. چرا که پایه و اساس توسعه پایدار، انسان سالم است. در این مقاله ما شما را با مزایای متعدد آن آشنا می کنیم. تا بتوانید از سلامت خود محافظت کنید.

اهمیت آب سالم

اهمیت این مایع با ارزش را از دو جنبه می توان بررسی کرد. یکی از جنبه  اقتصادی و دیگری جنبه بهداشتی. از جنبه  اقتصادی موجب رونق چرخه اقتصادی و رشد کشاورزی می شود. از بعد بهداشتی هم باید گفت آب سالم موجب سلامتی می شود. همین امر یکی از اولین و مهم ترین دغدغه های هر انسانی است.

ویژگی‌های  آب سالم کدام است؟

بدیهی‌ترین راهکار برای بررسی سلامت آب این است که ویژگی‌های ظاهری آن را بررسی کنید. آب سالم بدون، رنگ و طعم بوده و شفاف است. اما این تنها اول کار است در مرحله بعد باید اطمینان حاصل کنید که این آب فاقد هرگونه میکروب و ویروسی است. تشخیص این امر بدون بررسی‌های تخصصی در آزمایشگاه تقریبا غیر ممکن است، دقیقا به همین دلیل است که تیم‌های تخصصی فنی در سراسر جهان به صورت مستمر آب شرب شهروندان را آزمایش می‌کنند تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنند.

همچنین ممکن است آب به مواد سمی یا مواد آلی مضر برای بدن انسان آلوده شده باشد، در هر صورت برای اینکه یک آب پاک و قابل شرب داشته باشیم تصفیه آن بهترین گزینه است.

آب سالم

بیماری‌هایی که از طریق آب منتقل می‌شوند چه چیزهایی هستند؟

طیف مختلفی از بیماری‌ها ممکن است از طریق آب ناسالم به بدن انسان منتقل شوند که حصبه، وبا و اسهال مشهورترین آن‌ها هستند. متاسفانه سالانه تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان به دلیل بیماری‌های آب آلوده از بین می‌روند. به کمک نصب یک دستگاه تصفیه آب می‌توان از بروز بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری کرد.

برخی بیماری‌هایی که از طریق آب منتقل می‌شوند به دلیل وجود آلودگی‌هایی مثل آلودگی ناشی از تخلیه زباله‌ها در آب، وجود حیوانات مرده در منابع آب و خاک‌های آلوده شکل می‌گیرند. متاسفانه بشر طی سال‌های اخیر با طبیعت مهربان نبوده و این امر منجر به آلودگی بخش عظیمی از منابع آب جهان شده است.

متاسفانه میلیاردها انسان در سراسر جهان به آب سالم دسترسی ندارند و ناچار هستند برای رفع تشنگی از آب‌های آلوده استفاده کنند.

چرا باید آب را تصفیه کرد؟

آب بهترین چشمه‌ها و منابع آبی هم دارای برخی مواد مضر است که باید تصفیه شود. تصفیه آب در مراحل مختلفی این مواد را حذف کرده و یک آب شرب سلامت به‌دست می‌آید.

سرب، آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی، رسوب، پاتوژن و کلر زیاد برخی از مواد مضر هستند که باعث آلودگی آب می‌شود و گاهی با چشم قابل مشاهده نیستند .

آب هر منطقه معمولا حاوی برخی مواد معدنی مثل کلسیم، آهن و منگنز است که به خودی‌خود برای بدن مفید هستند اما اگر میزان آن‌ها از حد طبیعی بالاتر برود، ضمن اینکه ممکن است روی رنگ و طعم آب اثر منفی بگذارند خوردن آن‌ها هم برای بدن زیان آور خواهد بود. تصفیه آب کمک می‌کند این مواد به حد متعادل برسند تا ضمن اینکه طعم بهتری پیدا می‌کند برای سلامت هم مفید باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *