آموزش, تصفیه آب

عناصر خطرناک در آب

عناصر خطرناک در آب

آب لوله‌کشی آن قدر هم که تصور می کنید تمیز نیست. بیشتر منابع آب آشامیدنی از جمله شبکه آبرسانی عمومی حاوی آلاینده هایی کمیاب می باشند. وجود دوازده آلاینده رایج در آب لوله‌کشی که در این مطلب معرفی شده اند، حتی به مقدار کم نیز برای سلامتی بدن انسان مضر هستند.

در این راستا باید رایج ترین سموم موجود در آب لوله‌کشی را بشناسیم. برای شناسایی هر یک از این موارد می توانید یک نمونه آب را آزمایش کنید . تا به مواد موجود در آن پی ببرید. سپس با توجه به داده های نتایج و دریافت مشاوره از افراد متخصص بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب خود را خریداری کنید.

عناصر خطرناک در آب عبارتند از :

کلر :
یکی از مواد بسیار خطرناک وسرطان زا است که متاسفانه در تصفیه خانه های آب شرب برای از بین بردن آلودگی ها به آب اضافه می شود. کلر ماده ای ارزان و قابل دسترس است که خاصیت آنتی اکسیدانی و گندزدایی دارد. در اثر ترکیب کلر و مواد آلی موجود در آب از جمله تری هالومتان ها، آب خاصیت سرطان زایی به خود می گیرد.
نمک و فلزات سنگین : آب از ابتدا حاوی نمک و فلزات سنگین است که در اثر تصفیه نیز به طور کامل از بین نمی رود و باعث مشکلاتی از قبیل سردرد، ناراحتی های پوستی، خستگی مفرط، اختلال در اکسیژن رسانی به بافت های بدن و غیره می شود.
سرب : به دلیل عبور آب از لایه های سرب و روی، آب آشامیدنی حاوی مقداری سرب می شود. نوشیدن آب سرب دارد باعث عقب ماندگی ذهنی در کودکان و نوزادان می شود . و علاوه بر آن در بزرگسالان باعث اختلال در سیستم عصبی، سیستم گردش خون و همچنین باعث آسیب به سیستم کلیوی و آسیب های مغزی می شود.
نیترات و نیتریت : نوشیدن آب نیتریت دار باعث اکسید شدن آهن موجود در هموگلوبین گلبولهای قرمز می شود و اکسیژن به درستی به سلولهای بدن نمی رسد. نیتریت و نیترات در کودکان، زنان باردار، مادران شیرده و سالمندان به شدت خطرناک است.

آرسنیک : آرسنیک جزء فراوانترین عنصر موجود در پوسته ی زمین است و جزء آلاینده های شیمیایی و خطرناک است. آرسنیک در بدن باعث بیماری های عروقی، فشار خون بالا، سرطان های شش، مثانه و کلیه اعضای داخلی بدن، ضایعات پوستی و غیره می شود.

آلودگی های خطرناک دیگری از جمله زنگ آهن، حشره کشها، آلودگی میکروبی و باکتریایی نیز وجود دارد که هر کدام مانند موردهای بالا خطراتی برای سلامتی انسان بوجود می آورند.
نگارش:هاله نوروزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *