آموزش, تصفیه آب

شیر برقی تصفیه آب

شیر برقی تصفیه آب

شیر برقی تصفیه آب قطعه ای است که معمولا در دستگاههای تصفیه آب مورد استفاده قرار میگیرد. ولی در بسیاری لوازم برقی دیگر مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی و یخچال های ساید بای ساید نیز وجود دارد .

وجود این قطعه در سیستم های تصفیه آب بسیار مهم است بنحویکه اگر این قطعه نباشد جریان آب به دستگاه علارغم خاموش بودن وارد شده و باعث خروج و تولید پسآب به درون فاضلاب می شود. لذا کارخانجات سازنده این سیستم ها با تعبیه این قطعه باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند .

مشخصات فنی شیر برقی

از مهمترین مشخصات فنی شیر برقی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم، لازم به ذکر است که این مشخصات فقط برای استفاده در دستگاه آب شیرین کن خانگی و تصفیه آب خانگی قابل استفاده می باشد . در موارد دیگر مانند دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی کاربردی ندارد .

شیر برقی چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

شیربرقی ها معمولا دارای یک سیم پیچ و با جریان برق یا الکتریسیته کار می‌کنند. این شیربرقی ها دارای یک دیافراگم بوده که با اتصال جریان الکتریسته  و رسیدن ولتاژ مناسب باز شده و اجازه خروج آب از مجرای آنرا می دهد .

در واقع ولتاژ برق که از طریق سیم پیچ عمل میکند به دیافگرام اجازه باز شدن را میدهد و در بعضی موارد که خارج از این بحث است .در برخی از مدل های شیر برقی برعکس فوق عمل میکنند یعنی ولتاژ به دیافراگم دستور بسته شدن می دهد .

اگر به شیربرقی خوب نگاه کرده باشید متوجه می شوید که دارای 2 عدد سیم می باشد، در آب شیرین کن های خانگی زیر سینکی رابطه مستقیمی بین پمپ دستگاه، سنسور های فشار پایین و فشار بالا است .

زمانیکه یکی از سنسورها ( فشار بالا یا فشار پایین ) دستور روشن یا خاموش شدن آنرا صادر میکند شیربرقی سریعا عمل کرده و در این حالت دستوری باز یا بسته می شود .

در برخی از وب سایت ها مقاله های گوناگونی برای تعویض چهارراهی پلاستیکی با شیربرقی آمده ولی تجربه به ما نشان داده که این کار فقط توسط سرویسکاران با تجربه امکان پذیر است .

برای جایگزینی شیربرقی با چهارراهی باید به نکات زیر توجه کنید :

  • آب ورودی دستگاه را ببندید
  • برق اصلی دستگاه را قطع کنید و از دوشاخه درآورید
  • دستگاه را در جای مناسبی که به آن مسلط هستید قرار دهید
  •  سیستم اتصالات شیلنگ های دستگاه را تغییر دهید
  • سیم پیچی و اتصالات برقی دستگاه را تغییر دهد

توصیه می‌کنیم این کار توسط سرویسکار باتجربه انجام شود و از دستکاری غیر تخصصی در این زمینه پرهیز کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *