آموزش, تصفیه آب

پمپ تصفیه آب خانگی

پمپ تصفیه آب خانگی

پمپ تصفیه آب خانگی در دستگاههای تصفیه اب اسمز معکوس RO وظیفه بالابردن فشار آب جهت تغذیه فیلترهای ممبران را دارند . حداقل فشار کاری ممبران های دستگاههای خانگی  50PSI میباشد که پمپ ها وظیفه تامین این فشار را به عهده دارند . پمپ ها دارای 2 قسمت میباشند که یکی بدنه اصلی و سیم پیچ اصلی که در واقع یک موتور الکتریکی میباشد و دومی قسمت کلگی یا هد است که با اتصال کلگی به موتور درواقع موتور به پمپ تبدیل میشود .

اغلب خرابی پمپ ها از قسمت هد یا کلگی میباشد . اگر پمپ دستگاه شما کار میکند ولی گیج فشار کمتر از 50 PSI را نشان میدهد احتمالا با تعویض کلگی یا هد مشکل برطرف خواهد شد و تعویض آن نیز بسیار راحت است . البته توجه داشته باشید که موارد دیگری نیز همچون افت ولتاژ آداپتور یا کیپ شدن فیلترها و یا خرابی شیر برقی تصفیه آب نیز میتواند سبب افت فشار شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است مشاهده شود که از پمپ یا کلگی آن آب نشت داشته باشد که در این مواقع همیشه نشتی آب از هد است و باید تعمیر یا تعویض شود .

ویژگی پمپ تصفیه آب خانگی

نام های دیگر پمپ های تصفیه آب خانگی  پمپهای دیافراگمی یا بوستر پمپ نیز است . برای دستگاه تصفیه آب خانگی پمپهای ۲۴ ولت استفاده میشود . تمام پمپ هامشابه بهم هستند و هرکدام از آنها را میتوان بر روی هر برند دستگاه تصفیه آب نصب کرد .پمپ خوب باید کم صدا پرقدرت و پرفشار و کم لرزش باشد . البته این پمپ ها برای دستگاه های تصفیه آب خانگی زیادی قوی هستند و نصب آنها اصلا توصیه نمی شود مگر در حالتهای خاص .

نکته بسیار مهم در مورد این پمپ ها این است که این پمپ ها ، پمپ فشار هستند نه مکش . یعنی اینکه هیچ مکشی را نمیتوانند ایجاد کنند و حتما آب باید با یک فشار حداقلی (حدود 1bar یا 15PSI )  وارد پمپ شود تا پمپ بتواند فشار آنرا بالا ببرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *