آموزش, تصفیه آب

آب سالم و ناسالم

آب سالم و ناسالم

برای تشخیص آب سالم و ناسالم راه‌ها و روش‌های مختلف وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها، آزمایش کردن آب باشد. اما به دلیل اینکه همه به آزمایشگاه دسترسی ندارند و نمی‌توانند آب لوله کشی خانه خود را آزمایش کنند، ما راه‌هایی را با شما در میان می‌گذاریم تا از طریق آنها بتوانید تشخیص دهید که آب در خانه شما شالم است و یا اینکه آب ناسالم دارد.

یک روش خوب بررسی کدر بودن آب است

آبی که نوشیدن آن بی خطر است، مانند آب تصفیه شده در حالت ایده آل باید صاف و بدون بو و طعم ناجور باشد. یکی از راه‌های تشخیص آلودگی آب، بررسی آب برای کدر بودن و شفاف نبودن آن است. در حالی که آب با رنگ تیره لزوما برای سلامتی شما خطرناک نیست، اما می‌تواند وجود عوامل بیماری‌زا یا مواد شیمیایی خطرناک را نشان دهد.

بررسی کنید که آیا دستان شما پس از شستن آنها با آب و صابون کماکان لیز است

بسیاری از افراد هنگام نوشیدن آب ناسالم، اولین چیزی که به آن پی می‌برند این است که آبی که می‌نوشند “سخت‌تر” از آبی است که معمولاً می‌نوشیدند.

آب سخت اغلب با تجمع موادی مانند کلسیم یا منیزیم مشخص می‌شود که می‌توانید سختی آب را در رسوباتی که روی سینک ظرف‌شویی، شیر آب یا لیوان است، تشخیص دهید. همچنین یکی دیگر از علائم آن می‌تواند لغزنده و لیز بودن دستان شما پس از شستشو با آب و صابون باشد، یا برای تمیز کردن لباس‌های خود مجبور شوید از مواد شوینده بیشتر استفاده کنید.

سختی بال در آب علامت مطمئنی برای آلوده شدن منبع آب شما نیست – در بعضی موارد، به دلیل وجود بیش از حد کلسیم یا منیزیم آب آشامیدنی سختی بالایی خواهد داشت، که هیچ ضرری ندارد – اما ممکن است شاخص وجود فلزاتی مانند آلومینیوم، منگنز و سرب در آب باشد.

آب زرد، نارنجی یا قهوه‌ای هرگز نشانه خوبی نیست

 

آب زرد می‌تواند وجود کروم -6، ماده شیمیایی سرطان‌زا باشد. همچنین ممکن است نشانه‌ای از تجمع آهن، منگنز، مس یا سرب باشد. اگر آب آشامیدنی شما از سیستم عمومی تأمین می‌شود، بررسی کنید که آیا رنگ زرد فقط هنگام جاری شدن آب سرد ظاهر می‌شود یا خیر، که اگر اینطور باشد باید سیستم لوله کشی و موارد مرتبط به آن را مشاهده و بررسی کنید و برای تمیز کردن آنها اقدام کنید.

آب آشامیدنی با رنگ نارنجی یا قهوه‌ای همچنین می‌تواند حاوی آهن، منگنز یا سرب اضافی باشد یا وجود زنگ زدگی را نشان دهد که می‌تواند باعث تولید باکتری‌ها مختلف شود.

آب مایل به سبز یا آبی می‌تواند نشان دهنده میزان بالای مس در آب باشد

آب آبی یا سبز اغلب نشانه افزایش سطح مس است که در اثر خوردگی در لوله‌های آب شهری ایجاد می‌شود. اگرچه مس در دوزهای کم برای شما ضرر ندارد، اما میزان زیاد قرار گرفتن در معرض مس می‌تواند مشکلات سلامتی مانند کم خونی و آسیب کبدی و کلیوی را ایجاد کند.

حس کردن بوی زیاد مایع سفید کننده، علائی برای میزان کلر بالا است

کلر به طور کلی در تمام تصفیه خانه‌های دنیا برای از بین بردن میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا به منبع ذخیره سازی آب اضافه می‌شود، اما وقتی با سایر ترکیبات آلی مخلوط شود می‌تواند باعث به وجود آمدن چندین ماده مضر شود.

یکی از این ماده‌های مضر، گروهی از مواد شیمیایی معروف به تری هالومتان‌ها (THM) هستند، که با مشکلات کلیوی و افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند. یکی دیگر از این مواد که به عنوان اسیدهای هالو استیک (HAA) شناخته می‌شود، باعث تحریک پوست می‌شود و همچنین می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *