آموزش

هوزینگ تصفیه آب

هوزینگ تصفیه آب

هوزینگ تصفیه آب یا محفظه فیلتر ، یکی  از بخش های مهم در دستگاه های تصفیه آب است.

در دستگاههای تصفیه  آب، به محفظه نگهدارنده فیلترها ، هوزینگ گفته می شود .اصولا فیلترهای پیش تصفیه درون این هوزینگ ها قرار میگیرند.

هوزینگ همان محفظه فیلتر است .که برای نگهداری فیلتر تصفیه آب طراحی شده است. هر هوزینگ معمولا دارای یک ورودی و یک خروجی است . که این مسیر بر روی هد هوزینگ مشخص شده است. هوزینگ به شکلی طراحی می شود که آب از بخش ورودی به اطراف فیلتر تصفیه آب ریخته شود. آب پس از عبور از فیلتر ، از بخش وسط خارج شده است .  از طریق خروجی هد هوزینگ به سمت بیرون هدایت می شود.

هر هوزینگ فیلتر تصفیه آب استاندارد از دو قسمت اصلی تشکیل شده است

  • بدنه هوزینگ یا محفظه
  • درپوش (هد)

بدنه هوزینگ تصفیه آب

یک محفظه استوانه ای شکل که با توجه به ابعاد فیلتر درون آن، دارای ابعاد مختلفی است . معمولا قسمت پایین محفظه، باریک تر از قسمت بالای آن است. در قسمت بالای محفظه، رزوه جهت اتصال به هد وجود دارد. با توجه به طراحی رزوه ممکن است، داخل یا بیرون محفظه ایجاد شده باشد.

 

محفظه فیلتر آب می تواند مات یا شفاف باشد. از لحاظ شکل ظاهری نیز ممکن است طراحی های متفاوتی داشته باشد. اما بخش داخلی باید از لحاظ ابعاد استاندارد باشد . بتواند فیلترها و کارتریج های استاندارد را در خود جای دهد. در قسمت داخلی و انتهای محفظه ، یک برآمدگی وجود دارد که فیلتر روی آن قرار می گیرد.

این زایده در اورینگی که روی فیلترها قرار دارد. کیپ شده و می تواند مسیر جریان آب را از قسمت پایین مسدود کند. البته این مساله بستگی به نوع فیلتر و عملکرد آن دارد. به عنوان نمونه برای فیلتر کربن گرانول ، این زایده نقشی ندارد و آب از قسمت پایین وارد کارتریج میشود. تصویر زیر یک نمونه محفظه شفاف که عموما در مرحله اول دستگاه آب تصفیه کن نصب می شود را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید، این محفظه دارای رزوه بیرونی است

 

هد هوزینگ تصفیه آب

همان سر یا درپوش محفظه است که روی محفظه بسته می شود و دارای مسیر ورود و خروج آب است و اجازه می دهد تا آب به طور صحیح و از طریق ورودی به محفظه وارد و از طریق خروجی خارج شود. ممکن است هد هوزینگ دارای شیر تخلیه هوا یا شیر هواگیری باشد.

همچنین معمولا محل هایی برای بسته شدن روی پایه یا براکت برای آن تعبیه شده است. هد هوزینگ تصفیه آب دارای یک رزوه از جنس برنج یا پلاستیک است که با توجه به محفظه ممکن است رزوه از داخل یا بیرون باشد. تصویر زیر یک نمونه هد هوزینگ که عموما بر روی هوزینگ های پیش تصفیه قابل نصب است را نشان می دهد

 

با توجه به کاربرد هوزینگ، می توان گفت که محفظه فیلتر آب از اجزای اصلی یک دستگاه آب شیرین کن است. شما زمانی نیاز به تعویض آن خواهید داشت که در اثر استفاده نادرست، کیفیت پایین محفظه به کار رفته، فشار آب و … هوزینگ دستگاه شما دچار شکستگی شده و دیگر قابل استفاده نباشد.

ما در این مقاله مواردی را به شما خواهیم گفت تا بتوانید یک هوزینگ مناسب و با کیفیت برای دستگاه تصفیه آب خانگی خود خریداری و به راحتی آن را جایگزین هوزینگ شکسته قبلی کنید. ابتدا باید بدانید که کدام محفظه فیلتر آب دستگاه شما دچار مشکل شده است. توجه کنید که فیلتر های سه مرحله ای و فیلتر ممبران  به صورت کارتریجی هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *