آموزش, تصفیه آب

روش های تصفیه آب

روش های تصفیه آب

روش های تصفیه آب

از آنجا که به طور سالانه بیش از ده هزار نفر جان خود را به خاطر مصرف آب آلوده از دست می دهند . دیگر نیازی به تأکید نداریم که چرا هر خانوار به دستگاه تصفیه آب نیاز دارد.  هر کشوری تمام تلاش خود را برای تأمین آب آشامیدنی تمیز و سالم به کار می گیرد . ما نیز مسئولیت داریم که اطمینان حاصل کنیم خانه ها و محل کار ما دارای یک دستگاه تصفیه آب خوب برای تهیه آب سالم و تمیز است. اکثر مردم برای نیازهای آب آشامیدنی خود به یک فیلتر ممبران یا یک دستگاه تصفیه کننده آب فرابنفش اعتماد دارند .اما روش های جایگزین دیگری نیز وجود دارد .که می توانید امتحان کنید. در اینجا برخی از موثرترین روش های تصفیه آب ارائه شده است که در طول سال ها مورد استفاده قرار می گرفته اند .پس با ما همراه باشید.

۱. جوشاندن

ساده ترین روش برای تصفیه آب ، جوشاندن آن در مدت زمان لازم است. دمای بالا باعث از بین رفتن باکتری ها و ویروس می شود .تمام ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد.با این کار مواد افزودنی شیمیایی در آب نیز متوقف می شوند. با این حال ، میکروارگانیسم ها و ناخالصی های مرده در کف آب قرار می گیرند .جوشاندن به از بین بردن تمام ناخالصی ها کمک نمی کند.باید آب را از یک صافی رد کنید تا کاملا همه آلودگی ها از بین بروند.

۲- دستگاه تصفیه آب خانگی

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی مطمئن ترین شکل تصفیه آب است. که امروزه در بیشتر خانه ها یافت می شود. یک دستگاه تصفیه آب از یک فرآیند چند مرحله ای تشکیل شده که شامل فیلتراسیون لامپ یووی و UF ، فیلتر تصفیه آب کربن بلاک و تکنولوژی های مدرن فیلتراسیون آب است. که اکثر مواد شیمیایی و ناخالصی ها را از بین می برد و آن را به خالص ترین آب آشامیدنی تبدیل می کند.

 

۳- فرآیند اسمزمعکوس برای روش تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب با فرآیند RO یکی از بهترین روش های تصفیه آب است. اسمز معکوس آب را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر منتقل می کند . آلودگی ها را از بین می برد. فناوری کنترل کننده سختی و مواد معدنی ، به حفظ مواد مغذی لازم در هنگام از بین بردن آلودگی های مضر کمک می کند.

 

۴- کلرزنی آب

این یک روش قدیمی است که معمولا در مواقع اضطراری استفاده می شود . در آن سفید کننده ملایم با تقریباً ۵٪ کلر به آب اضافه می شود. این مخلوط به عنوان اکسید کننده عمل می کند . به سرعت میکروارگانیسم ها را از بین می برد و باعث می شود آب برای مصرف ایمن باشد.

۵- روش تقطیر

تقطیر یک فرآیند تصفیه آب است که شامل جمع آوری آب پس از تبخیر است . که این اطمینان را می دهد آب بدون آلودگی است. با این حال ، این به اندازه فیلتر RO موثر نیست زیرا وقت گیر است . مواد معدنی را نیز از بین می برد.

 

۶- افزودن ید برای تصفیه آب

ید یک ماده شیمیایی قرمز است که به راحتی به صورت قرص یا مایع در دسترس است. بسیار قدرتمند است زیرا باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. با این حال ، طعم ناخوشایندی به آب اضافه می کند و اگر در دوزهای بالا مصرف شود می تواند کشنده باشد. بنابراین ، فقط درصورت استفاده از روش تصفیه آب بهتر مانند دستگاه تصفیه آب خانگی، باید از آن استفاده شود.

۷- تصفیه خورشیدی

یک جایگزین برای فیلتراسیون UV تصفیه خورشید است که شامل تصفیه آب با اشعه ماورای بنفش خورشید است. این فرایند شامل پر کردن یک بطری پلاستیکی از آب ، تکان دادن آن برای فعال شدن اکسیژن و ترک آن به صورت افقی در زیر نور خورشید است. این به طور موثری باکتری ها و ویروس های موجود در آب را از بین می برد و باعث می شود مصرف آن بی خطر باشد.

۸- روش تصفیه آب با ظروف سفالی

قبل از دسترسی مردم به تصفیه کننده RO یا UV ، آنها از گلدان های سفالی استفاده می کردند که آب گل آلود را تصفیه می کرد ، این ظروف با جلوگیری از عبور گل و لای , آب خالص و آشامیدنی تولید می کردند. این روش هنوز در بعضی از مناطق روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۹- روش تصفیه آب با اشعه ماورای بنفش

میکروارگانیسم های آب با قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش از بین می روند ، در نتیجه از تولید بیشتر آنها جلوگیری می کند. اما اگر با فیلتر RO همراه نباشد ، اشعه ماورا بنفش به تنهایی نمی تواند ناخالصی ها و فلزات سنگین را از بین ببرد.

۱۰- نمک زدایی برای تصفیه آب

این روش زمانی استفاده می شود که آب با سطح شوری مشخص نیاز به فیلتر داشته باشد.این فرآیند برای از بین بردن محتوای نمک مفید است ، اما مواد معدنی ضروری را نیز از بین می برد. نمک زدایی به اندازه روش های مدرن تصفیه آب موثر تلقی نمی شود.

 

روش تصفیه آب یکی از موضوعاتی است که هر شخص باید برای سلامت خود و خانواده از آنها آگاه باشد ما در اینجا ده روش تصفیه آب را برای شما شرح دادیم و امیدواریم که برای شما کاربردی باشد. این روش ها بسیار ساده هستند و می توانند به شما آبی سالم و بدون آلودگی هدیه دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *