آموزش, تصفیه آب

فیلترuv

فیلتر UV

فیلتر UV

فیلتر UV تصفیه آب ،با استفاده از اشعه فرابنفش کلیه باکتری ها ، ویروس ها و میکروب های قدرتمند موجود در آب را از بین می برد. معمولا برای آب هایی که از مجاری اولیه تصفیه عبور میکنند,کاربرد این فیلتر توصیه نشده به دلیل اینکه سیستم های تصفیه آب شهری از کلر زنی استفاده می کنند. این فیلتر بیشتر در مکان هایی که از آب چاه استفاده می شود ، مانند : باغ ها و ویلاهای بیرون از شهر و … کاربرد پیدا می کند . در ایستگاه های تصفیه آب شهری فرایند کلرزنی معمولا به اندازه کافی انجام میشود حال این که ما در Ro بدنبال حذف کلر موجود در آب هستیم، لذا استفاده از UV ضرورت ندارد. فیلتر یووی بیشتر به منظور عقیم کردن میکروب های هوشمند مثل فلج اطفال که در زمان خطر با تولید غشا خاص به دور خود از خودشان محافظت کرده و همچنان به زندگی ادامه میدهند کاربرد دارد. از آنجا که کلیفرم های ناشناخته ای در آب چاه موجود هست و به دلیل عدم استفاده از هیچ نوع گند زدایی از بین نمی رود حتی کلر نیز نیازمند فیلتر قوی مثل یووی می باشد.
به این نکته دقت کنید که : استفاده از فیلتر uv به عنوان یک سیستم ضدعفونی کننده و گند زدا برای آب چاه و آب هایی که در آن ها فرآیند تصفیه شهری انجام نمیشود الزامی می باشد.

مزایای فیلتر UV

  • شامل مصرف بسیار پایین برق حدود ۶ تا ۸ وات دارد.
  • این اشعه آسیبی به لوله ها و مخازن وارد نمی کند.
  • بر خلاف کلر که ماده شیمیایی به آب اضافه می کند، اشعه UV هیچ ماده شیمیایی به آب اضافه نمی کند و طعم و مزه آب را تغییر نمی دهد.
  • هزینه تعمیر و نگهداری ندارد و پس از سوختن لامپ کافی است با لامپ جدید تعویض گردد .
  • در نهایت هزینه نصب و راه اندازی فیلتر تصفیه آب UV بسیار پایین می باشد.

نقش فیلتر UV در دستگاه تصفیه آب

معمولا دو روش فیلتراسیون و فناوری اسمزمعکوس برای تصفیه آب کاربرد دارد. فیلتر فرابنفش (UV) به عنوان تصفیه کننده نهایی  روی هر دستگاه تصفیه آب چه از نوع تصفیه آب فیلتراسیون باشد و یا تصفیه آب اسمز معکوس ، می توان نصب نمود. فیلتر یو وی به عنوان یک فیلتر ضدعفونی کننده و گند زدا در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود.

این فیلتر یک روش قابل اطمینان, سریع برای ضدعفونی و استریل کردن آب است. قدرت فیلتر فرابنفش در حذف میکروب ها و ویروس ها و کلیه میکرو ارگانیسم های موجود در آب خیلی موثرتر از فیلتر آنتی باکتریال است و کارايی بسیار بالایی دارد اما اکنون استفاده از آن تا حدودی مرسوم نیست.

بنابراین وجود فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب با روش اسمز معکوس یک ضرورت محسوب می شود.  بعد از مرحله RO فیلتر پست کربن نصب می شود و وظیفه این فیلتر انجام یک تصفیه نهایی روی آبی است که از مخزن خارج می شود.

به این معنی که اگر احیانا  آب دارای  بو، مزه و طعم نامطبوعی باشد و یا از آلاینده های شیمیایی عبور کرده باشند و آنجا باقی مانده باشند، آنها را حذف نماید و آب تصفیه شده را در اختیار شما قرار دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *