آموزش, تصفیه آب

فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن

برای تمیز کردن آب آشامیدنی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه املاح موجود در آب آشامیدنی بسیار بالاست، خریداری و استفاده از دستگاه های آب تصفیه کن خانگی یک امر ضروری محسوب می‌شود. اغلب افراد از این بابت نگران هستند که آب لوله کشی خانگی مملو از مواد شیمیایی و سموم مختلف است. این امر موجب شده است تا آب آشامیدنی طعم فلز داشته باشد. کلر نیز یکی از این مواد شیمیایی است که استفاده بیش از حد آن موجب نگرانی و حتی حساسیت افراد می‌شود.

یک دستگاه تصفیه آب دارای مجموعه فیلترهای مختلفی است که هرکدام نقش مهمی در فرآیند تصفیه دارند. فیلتر کربن یکی از این فیلترهاست که نه تنها ناخالصی ها را از بین می‎برد بلکه به عنوان یک تقویت کننده برای طعم آب نیز عمل می‌کند.

در دستگاه تصفیه آب خانگی در مراحل ۲ ، ۳ و ۵ فیلتر پست کربن تعبیه می‌گردد که فیلتر مراحل ۲ و ۳ مکمل یکدیگر هستند. اما از نظر عملکرد کمی با یکدیگر تفاوت دارند. این فیلترها هردو از گرانول‌های کربن فعال برای تمیز کردن آب استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، این فیلترها ترکیبات آلی ناخواسته مانند کلر، مواد شیمیایی، آفت کش ها و سایر ترکیبات آلی را از آب حذف؛ بو و طعم خوبی به آب می‌دهند. در ادامه این مطلب شرح می‌دهیم که فیلتر پست کربن چیست و چه کاربرد و نقشی در دستگاه تصفیه آب دارد.

انواع فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن دستگاه تصفیه آب از نوع خطی است و همان طور که گفتیم جایگاه آن پس از فیلتر ممبران است. این فیلتر خود شامل دو نوع است:

– فیلتر کربن پودری

– فیلتر کربن جامد

فیلتر کربن پودری مهمترین فیلتر تصفیه آب محسوب می‌شود. این فیلتر پس از فیلتر الیافی قرار گرفته و تحت عنوان فیلتر کربن گرانول نیز نامیده می‌شود. این فیلترپایه گیاهی دارد و از پوست نارگیل، گردو یا پسته به دست می‌آید و بسیار مرغوب هستند. فیلتر کربن پودری وظیفه حذف کلر، بو، طعم، مزه، مواد شیمیایی و غیره را بر عهده دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *