آموزش, تصفیه آب

آب و سلامت گیاهان

آب و سلامت گیاهان

آب و سلامت گیاهان

آب و سلامت گیاهان,آب می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد و سلامت گیاهان داشته باشد. گیاهان به طور معمول آب برای جذب مواد معدنی و تغذیه از خاک استفاده می‌کنند. در نتیجه، کیفیت آبی که به گیاهان می‌دهید می‌تواند تأثیر زیادی بر رشد، ظاهر و عملکرد آنها داشته باشد. آبهای شهری یا آبهای لوله‌کشی معمولاً می‌توانند حاوی مقدار مختلفی از آلاینده‌ها باشند که ممکن است به گیاهان آسیب برسانند.

برخی از آلاینده‌های معمول در آب شامل کلر، کلرامین، سدیم و سولفاتها می‌شوند. آلاینده‌های دیگر ممکن است شامل مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و منیزیم یا نیترات‌ها و فسفات‌ها باشند. گیاهان ممکن است به طور مختلف به آلاینده‌ها واکنش نشان دهند. برخی از گیاهان ممکن است به کلر یا کلرامین حساسیت نشان دهند و علائمی مانند برگ‌های زرد یا لکه‌لکه‌ای داشته باشند. مواد معدنی موجود در آب می‌توانند تأثیر مستقیمی بر رشد و تغذیه گیاهان داشته باشند. در مواردی که کیفیت آب شما برای گیاهان بسیار مهم است، مثلاً در باغچه‌ها یا مزارع، می‌توانید از فیلترهای آب متناسب با نیازهای گیاهان استفاده کنید.

این فیلترها می‌توانند کلر، کلرامین و آلاینده‌های دیگر را از آب حذف کرده و کیفیت آب را بهبود بخشند. در نتیجه، انتخاب استفاده از فیلتر آب برای آبی که به گیاهان می‌دهید، به کمک به رشد و سلامت آنها می‌آید، به خصوص اگر در منطقه‌ای با آب آلوده یا دارای مقدار زیادی آلاینده هستید.

آلاینده ها و خاک باغچه شما

آب آلوده نه تنها روی گیاهان تأثیر می گذارد، بلکه بر ویتامین های موجود در خاک آنها نیز تأثیر می گذارد. به طور خاص، آلودگی در آب می تواند مواد مغذی را از خاک پاک کند آب آلوده در زمین در واقع مواد مغذی ضروری مورد نیاز گیاهان را از خاک می‌شوید.

آلودگی آب خاک را اسیدی می کند و بر حلالیت یون های غذایی مانند یون های آهن، منیزیم، پتاسیم و کلسیم تأثیر منفی می گذارد. در نتیجه آب این مواد مغذی را با سرعت بیشتری از خاک خارج می کند و آنها را به نهرها و دریاچه ها می فرستد. از دست دادن مواد مغذی اثرات مضری بر باغ شما دارد. به عنوان مثال، گیاهان برای ایجاد کلروفیل و پتاسیم برای استفاده موثر از آب به آهن نیاز دارند. بدون آنها، گیاهان در برابر تمام دشمنان معمولی باغ آسیب پذیرتر می شوند: خشکسالی، حشرات و عفونت ها.

این مساله می تواند بر PH آب تأثیر بگذارد که به نوبه خود می تواند بر سلامت گیاهان شما تأثیر بگذارد. برخی از گیاهان، مانند درختان مرکبات و گیاهان گرمسیری، آب اسیدی تری نیاز دارند می و می توانند آب بسیار قلیایی را تحت تاثیر قرار دهند. حذف این pH می تواند بر جذب مواد مغذی در ریشه گیاه تأثیر بگذارد.

مواد شیمیایی تصفیه آب می توانند بر باغ شما تأثیر بگذارند

شهرداری‌ها در فرآیند گندزدایی آب، به منظور حفظ بهداشت عمومی، کلر و گاهی مواد شیمیایی دیگر را به آب عمومی اضافه می‌کنند. این مواد به طور کلی پیش از توزیع به خانه‌های شهروندان حذف می‌شوند. اما عناصر کمیاب معمولاً در آب منبع باقی می‌مانند. موادی همچون کلر و کلریدهای باقی مانده از فرآیند گندزدایی ممکن است به گیاهان آسیب برسانند. کلرامین‌ها می‌توانند در برگ‌های گیاه جذب شوند و منجر به نکروز برگ‌ها شوند، که به نوعی شبیه به سوختن برگ‌هاست. به علاوه، کلر دارای مولکولی کمتر پایدار است که حذف آن را آسان‌تر می‌کند. اما این ویژگی همچنین پتانسیل برای ترکیب شدن با سایر عناصر کمیاب در آب را افزایش می‌دهد که ممکن است عوارض غیرقابل تصوری ایجاد کند.

همچنین، برخی از شهرداری‌ها فلوراید را به آب عمومی اضافه می‌کنند. اگرچه فلوراید برای انسان‌ها ضروری است، اما برای گیاهان، سطوح پایین فلوراید نیز ممکن است اثرات منفی داشته باشد. این ماده در طول زمان در گیاهان تجمع می‌یابد و می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند مهار فتوسنتز گیاهان شود.

بنابراین، تأثیرات آب شهری بر گیاهان خود را در نظر بگیرید، به ویژه اگر دارای باغچه‌ای زیبا هستید که به آب آبیاری نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *