آموزش, تصفیه آب

بیماری‌های آب آلوده

بیماری‌های آب آلوده

بیماری‌های آب آلوده بسیار خطرناک هستند و به دلیل بحران آب که سال‌هاست مردم کشور ما و سایر کشورها با آن دست به گریبان هستند، در این مقاله از مجله درمانکده قصد داریم تا به طور کامل به این موضوع بپردازیم. در صورتی که با یکی از مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد مواجه شده‌اید، می‌توانید با متخصصان بیماری‌های عفونی و یا گوارش درمانکده در ارتباط باشید.

 

 انواع بیماری‌های موجود در آب ناسالم

7 بیماری بسیار جدی و خطرناک در صورت نوشیدن آب ناسالم سلامت ما انسان‌ها را تهدید می‌کند. این 7 بیماری عبارتند از:

بیماری‌های ناشی از آشامیدن آب آلوده می‌توانند بسیار سخت و خطرناک باشند.

 

1) اسهال

بیماری اسهال یک جور عفونت روده‌ای است که علائمی مثل دل درد شدید و یا با لخته‌های خونی در مدفوع بیماری دارد. اسهال می‌تواند از طریق باکتری‌ها ، ویروس‌ها و یا انگل‌های موجود در غذا و یا آب غیر سالم به بدن ما وارد شود. در صورت رسیدگی به موقع و عدم مراجعه به پزشک، جان بیمار شدیدا در معرض خطر خواهد بود.

۲) تب حصبه (تب تیفوئید)

تب حصبه یا تب تیفوئید یک بیماری بسیار خطرناک و مسری است. باکتری مولد بیماری پس از ورود به بدن از طریق سیستم لنفاوی وارد جریان خون می‌شود و سپتی سمی در بدن تولید می‌کند. سپس وارد کیسه صفرا و کلیه و روده‌ها می شود.

در مرحله اول بیمار دچار تب بالا رونده، بی قراری، سردرد و ناراحتی شدید شده و سپس بیماری با ظهور دانه‌های سرخ رنگ و شروع اسهال تشدید می‌شود که در صورت سوراخ شدن جدار روده و خونریزی و عدم درمان بیمار موجب مرگ می‌شود.

3) وبا

افرادی که روستاهای حاشیه‌نشین و یا محلات فقیر نشین هستند، بسیار در معرض این بیماری می‌باشند. دلیل اصلی ابتلا به این بیماری ها عدم رعایت بهداشت و استفاده از آب‌های آلوده است که می‌تواند به کم آبی بدن و اسهال منجر شود.

4) ژیاردیازیس

ژیاردیا نام یک موجود زنده‌ای همانند انگل است که در بدن انسان‌ها می‌تواند زندگی کند. این موجود زنده باعث بروز یک بیماری عفونی خاص به اسم ژیاردیازیس می‌شود که دلیل اصلی آن هم مصرف آب‌های آلوده است که به شدت جان افراد مبتلا را مورد خطر قرار می‌دهد.

 

بیماری ژیاردیازیس منجر به یک بیماری عفونی بسیار خطرناک در بدن می‌شود

5) اشرشیا کولی

باکتری اشرشیا کولی یا ای کولی یکی از انواع گونه‌های میکروبی است که بیشتر در دستگاه گوارشی پستانداران زندگی می‌کنند. ای کولی جزء دسته باکتری‌هایی است که در صورت وارد شدن به بدن انسان‌ها می‌تواند بسیار خطرناک و در موارد بسیار حاد موجب مرگ شود.

6) هپاتیت A

هپاتیت A هم یکی از عفونت‌های کبدی است که به خاطر مصرف غذا و آب آلوده و یا تماس نزدیک با فرد مبتلا به این عفونت در بدن ایجاد می‌شود.

7) سالمونلا

سالمونلا بیشتر از طریق خوردن غذا و آب‌های آلوده به بدن وارد می‌شود. این بیماری نوعی باکتری است که گونه‌های مختلفی دارد که بیشتر توسط: مرغ‌ها، گاوها، خوک‌ها و خزندگان (مانند لاک پشت‌ها ، مارمولک‌ها و …) به انسان منتقل می‌شود. اگر از آب آلوده اسفاده کردید بهتر است هرچه سریع‌تر به دکتر عفونی مراجعه کنید یا از طریق امکان مشاوره آنلاین از دکتر راهنمایی کسب کنید تا از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *